پروتز دندان

پروتز یکی از روش هایی است که امروزه برای جایگزین کردن دندان از دست رفته به کار می رود. انواع مختلفی از پروتز دندان وجود دارد که بسته به شرایط مختلف، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از دندان‌مصنوعی (پروتزهای متحرک و ثابت) زمانی توصیه می‌شود که عدم وجود دندان‌های بزرگ، موقعیت دندان‌ها و یا کیفیت استخوان فک، اجازه جایگزینی دندان‌های از دست‌ رفته با روکش یا بریج را نمی‌دهد. به‌ طور کلی دو نوع پروتز وجود دارد:  پروتز دندان ثابت و متحرک. همان‌طور که از نام آن پیداست، پروتزهای ثابت را نمی‌توان از دهان خارج کرد، درحالی‌که پروتزهای متحرک را می‌توان به‌راحتی وارد و خارج کرد.

دندانپزشکی اسمایل استایل دنتیستری یکی از دندانپزشکی‌های معتبر برای پروتز ثابت و متحرک دندان با جدیدترین متدها در تهران می باشد.

پروتز دندان

پروتز دندان چیست؟

 پروتز کردن دندان یک روش رایج است که با کمک ساختارهای دندانی، امکان جایگزینی دندان‌های از دست‌ رفته را فراهم می‌کند. پروتز کردن دندان­ ها دارای دو نوع متحرک و ثابت است. علاوه بر پروتز دندان ثابت و متحرک ، یک نوع پروتز نیمه متحرک یا یک پروتز ترکیبی متشکل از اجزای پروتز متحرک و ثابت هم وجود دارد. 

 •  انواع مختلفی از پروتزهای دندانی وجود دارد که به آنها دندان‌مصنوعی یا پروتز می‌گویند. یکی از این نوع پروتزها روکش ساده‌ای است که برای ترمیم دندان استفاده می‌شود. 

 •  پروتز متحرک زمانی استفاده می‌شود که دندان‌های مهمی از بین رفته باشند؛ بنابراین امکان نصب پروتز ثابت (بریج) بدون حمایت از دندان در محل وجود ندارد. پروتزهای متحرک قیمت کمتری نسبت به پروتزهای ثابت دارند.

پروتز دندان متحرک

 • پروتز دندان فلکسی: پارسیل یا دندان مصنوعی ژله‌ای، یکی از محبوب‌ترین پروتزهای دندان هستند که به دلیل انعطاف بالا و راحتی‌شان، بسیار محبوب هستند. این پروتزها زمانی توصیه می‌شوند که شما تنها چند دندان‌ خود را از دست داده باشید.

دندان مصنوعی ژله ای

 • نوع دیگر پروتز، پروتزهای کامل (دندان‌مصنوعی) برای جایگزینی دندان‌های از دست‌ رفته است. دندان‌ مصنوعی برای افرادی استفاده می‌شود که به دلیل ازدست‌دادن دندان‌های خود، ظاهر نامناسبی داشته یا در جویدن غذا مشکل دارند.

پروتز دندان کامل اسمایل استایل

 •  بیمارانی که نیاز به پروتز ثابت دندان دارند اغلب با مشکلات خاصی در جویدن و ظاهر خود مواجه می شوند و می‌خواهند طرح لبخند خود را تغییر دهند. پروتز ثابت به کمک ایمپلنت انجام می‌گیرد و به صورت دائمی است. برای مشاهده عکس و فیلم پروتز دندان ثابت انجام شده توسط دندانپزشکی اسمایل استایل می توانید به گالری ما مراجعه کنید!

پروتز ثابت دندان

پروتز دندان کامل اسمایل استایل

انواع پروتز دندان

انواع مختلفی از پروتز ثابت و متحرک دندان برای بیماران موجود است. از جمله پروتزهای دندانی، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

پروتز روکش دندان

اگر دندان‌شکسته یا آسیب‌دیده اما ریشه هنوز سالم مانده باشد، روکش دندان توسط دندانپزشک توصیه می‌شود. طی این پروسه تمام قسمت پوسیده برداشته می‌شود و فقط ریشه دندان اصلی باقی می‌ماند. در نهایت یک روکش بر روی دندان گذاشته می شود.

‌ به‌طورکلی، با مراقبت مناسب، پروتزها تا 15 سال عمر می‌کنند، اما ممکن است به‌مرورزمان خراب شوند. بیمارانی که روکش روی دندان‌های خود قرار داده‌اند، عموماً با آنها مشکلی نداشته و در نهایت به روکش‌های روی دندان خود عادت می‌کنند.

روکش دندان

ایمپلنت

‌ایمپلنت دندان نوع جدیدی از پروتزهای ثابت دندان است. در این روش یک پیچ تیتانیومی در استخوان فک قرار می‌گیرد و یک‌ دندان جدید از مینای سخت ساخته شده  روی این پیچ گذاشته می‌شود. 

‌بیمارانی که تنها چند دندان را ازدست‌داده‌اند می‌توانند ایمپلنت دندان را به‌عنوان دندان‌ مصنوعی انتخاب کنند. این نوع پروتز هزینه بالایی دارد و نیازی به ترمیم ندارد.

از اصلی ترین مزایای ایمپلنت می‌توان شباهت آن به دندان های طبیعی فرد اشاره کرد. همچنین از نظر زیبایی دندان، تفاوت بین ایمپلنت و دندان طبیعی تقریباً غیرممکن است! ما در دندانپزشکی Smile Style Dentistry با جدیدترین متدها خدمات پروتز ایمپلنت دندان در تهران را انجام می‌دهیم.

بریج یا پل دندان

بریج یا پل دندان روشی عالی، کاربردی و کم هزینه‌تر برای آن دسته از افرادی محسوب می‌شود که یک یا چند دندان خود را ازدست‌داده‌اند. بریج‌ها نوعی پروتز دندان هستند که ساختارشان شبیه پل عمل می‌کند و به نوعی از دندان‌های کناری برای ثابت ماندن کمک می‌گیرند.

بریج‌های دندان انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها برای موارد خاصی استفاده می‌شوند:

 • بریج دندان سنتی: در این روش، با کمک دو دندان کناری، دندان مصنوعی در جای خود قرار می‌گیرد. برای این روش باید دندان‌هایتان استحکام به نسبت خوبی داشته باشند.
 • بریج دندانی مریلند: زمانی که دو دندان به صورت یکی در میان از دست رفته باشند، می‌توان به کمک دندان وسط و بریج مریلند، مشکل را برطرف کرد.
 • بریج دندان معلق: معمولاً در این روش بریج یا پل دندان متصل نیستند؛ برای این بریج تنها دو دندان کناری به عنوان تکیه‌گاه عمل می‌کنند. 
بریج دندان
دندان مصنوعی ژله ای اسمایل استایل

دندان مصنوعی

این روش یکی از انواع پروتز های دندانی است که در مواقعی که دندان‌های ردیف بالا یا پایین نیاز به صاف‌شدن دارند استفاده می‌شود. پروتزها معمولاً برای ردیف بالایی یا پایینی دندان‌ها یا هر دو در دسترس هستند؛ همچنین پروتز دندان های جلو و عقب با این روش ممکن است.

این پروتزها قابل‌ تعویض هستند و بیمار باید هر روز آنها را تمیز کند. فرایند قرار دادن پروتز متحرک بسیار شبیه به فرایند قرار دادن پلاک‌های دندانی است. از بایت بیمار قالب گرفته و از آن دندان‌ مصنوعی می‌سازند. سپس دندان‌پزشک دندان‌ مصنوعی جدید را در محل موردنظر قرار می‌دهد و نحوه تمیزکردن و مراقبت از دندان‌ها را به بیمار آموزش می‌دهد. دندان‌های مصنوعی از نظر نوع (ژله‌ای و دندان‌ مصنوعی ثابت) می‌توانند متفاوت باشند. تفاوت در هزینه پروتز می‌تواند مربوط به زمان ساخت دندان‌ها، مواد مورد استفاده در ساخت آنها و تجربه دندانپزشک باشد.

انواع پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان که به‌عنوان تاج دندان نیز شناخته می‌شود، بخشی مصنوعی است که بیمار نمی‌تواند آن را از دهان خارج کند. به عبارتی، پروتز دندانی ثابت، نمونه‌ای از دندان‌های مصنوعی است که روی بافت لثه قرار می‌گیرد و به‌صورت گچ به لثه طبیعی می‌چسبد. این نوع پروتز ثابت و به پایه لثه ایمپلنت‌ها متصل می‌شود. در پروتزهای دائمی ابتدا پایه‌های ایمپلنت طبق تشخیص متخصص در ناحیه خاصی از لثه قرار می‌گیرد و پس از مدتی که پایه ایمپلنت کاملاً به لثه انسان چسبیده است، پروتز دائمی به آن متصل می‌شود.

پروتز ثابت دندان که به‌عنوان تاج دندان نیز شناخته می‌شود، بخشی مصنوعی است که بیمار نمی‌تواند آن را از دهان خارج کند. نمونه‌ای از دندان‌های مصنوعی است که روی بافت لثه قرار می‌گیرد و به‌صورت گچ به لثه طبیعی می‌چسبد. این نوع پروتز ثابت و به پایه لثه ایمپلنت‌ها متصل می‌شود. در پروتزهای دائمی ابتدا پایه‌های ایمپلنت طبق تشخیص متخصص در ناحیه خاصی از لثه قرار می‌گیرد و پس از مدتی که پایه ایمپلنت کاملاً به لثه انسان چسبیده است، پروتز دائمی به آن متصل می‌شود.

برای انجام پروتز دندان توسط پروتزیست مجرب اسمایل استایل، دکتر محمدرضا ابوالبشری، با شماره 982122560393+ در تماس باشید و یا در سایت رزرو نوبت انجام دهید!

نوبت خود را برای معاینه و درمان توسط بهترین پروتزیست‌های تهران رزرو کنید!

در حال بارگذاری ...

انواع پروتز متحرک دندان

به طور کلی، پروتز دندان متحرک شامل دو نوع  می‌شود که در ادامه به طور کامل این دو نوع را شرح می‌دهیم. انتخاب بهترین نوع پروتز دندان بستگی به شرایط دندان‌های شما و تشخیص دندانپزشک بستگی دارد.

 • پارسیل

این نوع پروتز که بیشتر به‌عنوان پروتز پارسیل شناخته می‌شود، یک پروتز مصنوعی است که با استفاده از دندان‌های کناری متصل می‌شود. با‌ این‌ حال، در‌واقع ثابت یا متحرک درنظرگرفتن نمی‌شود؛ زیرا بیمار می‌تواند آن را از دهان خارج کند.

 • اوردنچر

اوردنچر نیز نوعی درمان برای پروتزهای متحرک و پروتزهای کامل است. روی دوپایه دندانی یا چندین پایه ایمپلنت قرار می‌گیرد. پروتز مبتنی بر ایمپلنت بسیار سبک‌تر و راحت‌تر از پروتز کامل است، بااین‌حال، متحرک است و بنابراین به‌راحتی یک پروتز ثابت نیست.

نحوه مراقبت از پروتز دندان

مراقبت از پروتز دندان مانند مراقبت از دندان‌های سالم است. می‌بایست پروتز را با مسواک و خمیردندان تمیز کنید و سپس از دهان‌شویه و نخ دندان استفاده کنید. علاوه بر این، کسانی که پروتز دندان خود را ترمیم می‌کنند نیز، باید بهداشت دهان خود را رعایت کنند و هر روز بعد از صرف غذا پروتز خود را بشویند.  دندان‌ مصنوعی به‌ طور کلی مشکلی خاصی ایجاد نمی‌کند؛ آنها عموماً قابل‌حمل و تعویض هستند (فقط توسط بهترین دندانپزشک‌ها)، بنابراین در صورت آسیب یا فرسودگی، باید تعویض شوند.

همانطور که گفتیم، تمیز نگه‌داشتن دهان و دندان با مسواک‌زدن و نخ دندان کشیدن بسیار مهم است. همچنین مراجعه به دندانپزشک به‌صورت دوره­ای و منظم نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای تمیزکردن ایمپلنت‌ها بدون آسیب رساندن به سطح فلزی زیر لثه باید از ابزارهای مخصوص استفاده کرد.

 

مزایای استفاده از پروتز ثابت و متحرک دندان

پروتز دندان می‌تواند یک چهره بسیار شاداب و خندان را به شما هدیه می‌دهد. این نوع روش زیبایی و درمانی دارای مزایای فوق‌ العاده‌ای است که در این بخش قصد داریم به بررسی آن ها بپردازیم.

 • بهبود زیبایی ظاهر و افزایش اعتماد‌به‌نفس
 • توانایی جویدن صحیح، جلوگیری از هرگونه مشکل گوارشی
 • گفتار را می‌توان با شکل مناسب حفره دهان و دندان‌ها بهبود بخشید.
 • چین و چروک‌های صورت ممکن است در نواحی آسیب‌دیده کاهش‌یافته یا از بین بروند.

خدمات پروتز ثابت و متحرک دندان در تهران

منظور از پروتز دندان همان عملیات جایگزینی و ترمیم آن است که به شما کمک می‌کند با مشکل بی‌دندانی خود خداحافظی کنید! این روزها دندانپزشکی‌های زیادی پروتز دندان را در شهر تهران انجام می‌دهند، اما تعداد کمی از آن‌ها این کار را با کمترین درد و جدیدترین متدها انجام می‌دهند. ما در دندانپزشکی اسمایل استایل دنتیستری، تیمی متشکل از بهترین پروتزیست‌های ایران را داریم که با استفاده از جدیدترین تکنولوژی‌های روز دنیا، پروسه پروتز دندان را با کمترین درد و بهترین نتایج انجام می‌دهیم.

برای انجام پروتز ثابت و متحرک دندان در شهر تهران می‌توانید با شماره‌های ما تماس بگیرید و یا در سایت رزرو نوبت انجام دهید!

قیمت پروتز دندان

متخصص لمینت دندان در تهران

نحوه مراقبت از پروتز دندان

متخصص پروتز دندان در تهران

سوالات متداول

پروتز دندان متحرک، نوعی پروتز است که بیمار می تواند هر زمان که خواست آن را خارج کند و دوباره بگذارد. پروتز پارسیل و اوردنچر از انواع پروتز متحرک هستند.

برعکس پروتز متحرک، پروتز ثابت به صورت همیشگی در دهان فرد قرار می گیرد و بسیار شبیه به دندان طبیعی فرد است. پروتز ثابت متکی به ایمپلنت و پروتز ثابت متکی بر دندان از انواع آن هستند.

متخصص پروتز با توجه به وضعیت دهان و دندان شما تصمیم می گیرد که پروتز ثابت بهتر است یا متحرک. معمولا در مواردی که تعداد دندان های خراب زیاد باشند، متخصص پروتز متحرک را پیشنهاد می دهد.

از‌آنجایی‌که افراد جوان معمولاً تنها چند دندان آن‌ها از بین رفته است، بهتر است ایمپلنت یا بریج دندان را در نظر بگیرند.

ایمپلنت قطعاً گزینه بهتری است؛ زیرا در استخوان فک کاشته می‌شود و از تحلیل استخوان و آسیب لثه جلوگیری می‌کند. اما از‌آنجایی‌که دندان‌مصنوعی داخل فک نیست، نمی‌تواند روند پوسیدگی استخوان فک و لثه را متوقف کند.

نظر خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد

نام
ایمیل
متن نظر
×